معرفی کامل روش های نگهداری ایزوگام و انواع آن

معرفی کامل روش های نگهداری ایزوگام و انواع آن

دو مسئله مهم که درباره ایزوگام ذهن خیلی از افراد را به خود مشغو کرده است یکی کیفیت اصلی یک ایزوگام می باشد و دیگری نگهداری صحیح از ایزوگام می باشد. همانطور که می دانید ایزوگام به شدت حساس می باشد و می تواند با کوچک ترین کنش انسان تخریب شود پس باید در نگهداری ایزوگام بشدت کوشا باشید.

برخی عملکرد هایی که امروزه خیلی ساده و بی تاثیر به چشم می آید می تواند به ایزوگام آسیب جدی برساند و عملکرد آن را از بین ببرد به عنوان مثال راه رفتن با کفش بر روی ایزوگام عمر ان را به شدت کم می کند. علاوه بر این موضوع دیگر نکات مهم هم وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا عمر ایزوگام خود را تا حد امکان افزایش دهید. در ادامه این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

در این مقاله از وب سایت ایران روف به معرفی روش های نگهداری از ایزوگام که به سه دسته قبل از خرید، بعد از خرید و بعد از نصب نقسیم بندی می شود خواهیم پرداخت.

معرفی کامل روش های نگهداری ایزوگام و انواع آن
معرفی کامل روش های نگهداری ایزوگام و انواع آن

روش های نگهداری ایزوگام

برای ایزوگام نکته ای که بسیار مهم می باشد این است که از آن به بهترین نحو نگهداری شود. حال این نگهداری به دو دسته مجزا از هم تقسیم بندی می شود دسته اول طرز نگهداری از ایزوگام در انبار که همان  دوره قبل از خرید می باشد و دسته دوم از زمانی شروع می شود که فرد باید بعد از خرید از آن ایزوگام مراقبت نماید. در ادامه این مقاله به معرفی نگهداری ایزوگام قبل از خرید و بعد از خرید خواهیم پرداخت.

نکات مهم قبل از خرید ایزوگام

ایزوگام یک محصول حساس است و در برابر عوامل محیطی آسیب‌پذیر است. اگر ایزوگام به درستی نگهداری نشود، ممکن است کیفیت و دوام خود را از دست بدهد.

در ادامه به توضیح هر یک از نکات ذکر شده می‌پردازیم:

نگهداری ایزوگام در انبار سرپوشیده

ایزوگام باید در انباری سرپوشیده نگهداری شود تا از نور خورشید، باران و برف محافظت شود. نور خورشید، باران و برف می‌توانند به ایزوگام آسیب برسانند و باعث کاهش کیفیت و دوام آن شوند.

کف انبار ایزوگام باید موزائیک شده باشد

کف انبار ایزوگام باید موزائیک شده باشد یا حداقل برای نگهداری اصولی آن ها، در زیر ایزوگام ها از پالت استفاده شود. این کار باعث می‌شود که ایزوگام از تماس با رطوبت و گرد و غبار محافظت شود.

دور بودن ایزوگام ها از گرد و غبار

ایزوگام باید در انباری نگهداری شود که دور از گرد و غبار باشد. گرد و غبار می‌تواند به ایزوگام آسیب برساند و باعث کاهش کیفیت و دوام آن شود.

چیدمان ایزوگام ها در انبار

رول های ایزوگام باید به صورت عمودی کنار هم قرار داده شوند. قرار دادن رول های ایزوگام روی هم می‌تواند باعث چسبندگی آن ها شود. همچنین، ایزوگام ها باید به گونه ای چیده شوند که هوا به راحتی بین آن ها در رفت و آمد باشد.

دمای سالن نگهداری ایزوگام

دمای سالن نگهداری ایزوگام باید حداقل 5+ درجه سانتی گراد و حداکثر 20+ سانتی گراد باشد. دمای بالا یا پایین می‌تواند به ایزوگام آسیب برساند و باعث کاهش کیفیت و دوام آن شود.

عدم وجود مواد اشتعال زا در انبار

ایزوگام یک محصول اشتعال زا است. بنابراین، باید در انباری نگهداری شود که مواد اشتعال زا در آن وجود نداشته باشد. در صورت رعایت نکردن این نکته، ممکن است در صورت آتش‌سوزی خسارات جبران ناپذیری به شخص وارد شود.

پاشنه رول شکسته نباشد

پاشنه رول ایزوگام قسمتی از رول است که در هنگام نصب به عنوان نقطه شروع قرار می‌گیرد. اگر پاشنه رول شکسته باشد، ممکن است در هنگام نصب ایزوگام دچار مشکل شود.

برچسب های شرکت تولیدی واضح و خوانا باشد

برچسب های شرکت تولیدی روی رول ایزوگام اطلاعات مهمی مانند نام شرکت تولیدی، تاریخ تولید، نوع ایزوگام و ضخامت آن را نشان می‌دهند. اگر برچسب ها واضح و خوانا نباشند، ممکن است نتوانید این اطلاعات را به درستی مشاهده کنید.

رول ایزوگام عاری از خاک و یا شکستگی باشد

رول ایزوگام نباید دارای خاک یا شکستگی باشد. خاک می‌تواند باعث کاهش چسبندگی ایزوگام شود و شکستگی می‌تواند باعث آسیب دیدن ایزوگام شود.

نکات مهم بعد از خرید ایزوگام

چند نکته مهم وجود دارد که فرد باید بعد از خرید ایزوگام آن ها را رعایت کند و به آن ها نوجه نماید. این نکات شامل:

ایزوگام ها نباید به طور فشرده در کنار هم قرار بگیرند

ایزوگام ها باید به گونه ای قرار داده شوند که هوا به راحتی بین آن ها در رفت و آمد باشد. قرار دادن ایزوگام ها به طور فشرده می‌تواند باعث چسبندگی آن ها شود.

از طناب برای جلوگیری از تکان خوردن و آسیب دیدن ایزوگام ها استفاده کنید

برای جلوگیری از تکان خوردن و آسیب دیدن ایزوگام ها، می‌توان از طناب استفاده کرد. طناب باید به گونه ای بسته شود که ایزوگام ها به طور محکم در جای خود قرار گیرند، اما به آن ها فشار وارد نشود.

از پرت کردن ایزوگام جلوگیری کنید

پرت کردن ایزوگام می‌تواند باعث آسیب دیدن آن شود. بنابراین، باید از پرت کردن ایزوگام جلوگیری کنید.

ایزوگام ها را روی سطحی صاف و تمیز نگهداری کنید

ایزوگام ها باید روی سطحی صاف و تمیز نگهداری شوند. قرار دادن ایزوگام ها روی سطح ناهموار یا کثیف می‌تواند باعث آسیب دیدن آن ها شود.

ایزوگام ها را مرتب کنار هم قرار دهید

ایزوگام ها باید به صورت مرتب کنار هم قرار داده شوند. قرار دادن ایزوگام ها به صورت نامرتب می‌تواند باعث آسیب دیدن آن ها شود.

از روی هم قرار دادن رول ها جلوگیری کنید

روی هم قرار دادن رول ها می‌تواند باعث چسبندگی آن ها شود. بنابراین، باید از روی هم قرار دادن رول ها جلوگیری کنید.

نکات مهم بعد از نصب ایزوگام

برخی نکات مهم دیگر هم وجود دارد که افراد باید بعد از نصب کامل ایزوگام آن را به صورت مکرر رعایت کنند. آن نکات هم عبارتنداز:

بازرسی سالانه ایزوگام پشت بام

بازرسی سالانه ایزوگام پشت بام برای اطمینان از سلامت آن ضروری است. در این بازرسی باید به موارد زیر توجه شود:

  • وجود ترک، سوراخ یا آسیب‌های دیگر در ایزوگام
  • وجود آب‌ریزی در پشت بام
  • باز بودن تمام خروجی‌های آب پشت بام

جلوگیری از راه رفتن با کفش روی ایزوگام

راه رفتن با کفش روی ایزوگام می‌تواند باعث ایجاد خراش و سوراخ در آن شود. بنابراین، بهتر است برای تردد روی ایزوگام از دمپایی‌های نرم استفاده شود.

معرفی کامل روش های نگهداری ایزوگام و انواع آن
معرفی کامل روش های نگهداری ایزوگام و انواع آن

جلوگیری از قرار دادن وسایل نوک تیز و سنگین روی ایزوگام

قرار دادن وسایل نوک تیز و سنگین روی ایزوگام می‌تواند باعث سوراخ شدن آن شود. بنابراین، باید از قرار دادن این وسایل روی ایزوگام خودداری شود.

استفاده از پایه‌های پهن برای کولر و آنتن

کولر و آنتن از جمله وسایل سنگینی هستند که می‌توانند باعث سوراخ شدن ایزوگام شوند. بنابراین، باید از پایه‌های پهن برای این وسایل استفاده شود.

استفاده از سرامیک یا ایزوگام دو لایه زیر کولر و آنتن

برای جلوگیری از پاره شدن ایزوگام توسط کولر و آنتن، می‌توان زیر آن‌ها را با سرامیک یا ایزوگام دو لایه پوشاند.

عدم قرار دادن مصالحی مانند سنگ‌های ریز، سیمان و … روی ایزوگام

مصالحی مانند سنگ‌های ریز، سیمان و … می‌توانند روی ایزوگام پخش شده و باعث ایجاد خراش و سوراخ در آن شوند. بنابراین، نباید این مصالح را روی ایزوگام قرار داد.

پوشاندن ایزوگام سرویس بهداشتی با سیمان

کاشی روی ایزوگام نمی‌چسبد و خیلی زود از روی سطوح کنده می‌شوند. بنابراین، بهتر است پس از نصب ایزوگام سرویس بهداشتی، روی آن را با یک لایه سیمان بپوشانید و سپس کاشی‌ها را روی آن نصب کنید.

جلوگیری از نگهداری مواد اشتعال زا در پشت بام

مواد اشتعال زا مانند بنزین و گازوییل می‌توانند باعث آتش‌سوزی شوند. بنابراین، باید از نگهداری این مواد در پشت بام خودداری شود.

عدم قرار دادن زغال و آتش روی ایزوگام

ایزوگام یک محصول عایق است و نمی‌تواند گرما را به خوبی تحمل کند. قرار دادن زغال و آتش روی ایزوگام می‌تواند باعث آسیب دیدن آن شود. بنابراین، بهتر است برای درست کردن آتش از منقل استفاده شود.

دقت در نگهداری ایزوگام پشت بام

ایزوگام پشت بام در معرض عوامل مختلفی مانند نور خورشید، باران، برف و یخ زدگی قرار دارد. بنابراین، باید برای نگهداری آن دقت بیشتری به خرج داد. ایجاد خراش روی فویل ایزوگام می‌تواند باعث نفوذ آب و رطوبت به داخل آن شود. یخ زدن آب در بین لایه‌های فویل و ایزوگام نیز می‌تواند باعث شکستن و خرابی ایزوگام شود.

استفاده از تیم حرفه‌ای برای نگهداری ایزوگام

یک تیم حرفه‌ای می‌تواند ایزوگام را به درستی نگهداری کند و از آسیب دیدن آن جلوگیری کند. این تیم می‌تواند در بازرسی سالانه ایزوگام، ترمیم ایزوگام در صورت آسیب دیدن و نصب ایزوگام جدید به شما کمک کند.

ترمیم به موقع ایزوگام

ترمیم به موقع ایزوگام می‌تواند از پیشروی کامل مشکل در آن جلوگیری کند و سبب افزایش هرچه بیشتر طول عمر آن شود. بنابراین، در صورت مشاهده هرگونه آسیب در ایزوگام، باید سریعاً آن را ترمیم کرد.

جمع بندی

خرید ایزوگام مناسب و مرغوب بخشی از دغدغه های یک مشتری بود که با وجود وب سایت ایران روف این مشکل به طور کامل بر طرف شد اما نکته مهم دیگر در نقطه مقابل این موضوع قرار دارد این است به دلیل حساسیت بالای ایزوگام اگر از آن به طور مکرر و منظم نگهداری و مراقبت نشود هر چند که ایزوگام شما از مرغوب ترین اجناس هم تولید شده باشد بعد از مدتی به طور کامل تخریب می شود و شما باید مجدد هزینه هایی را متقبل بشوید.

برای نگهداری از ایزوگام باید نکاتی را مورد نظر خود قرار دهید که در این مقاله به طور کامل و مفصل به این موضوع پرداخته شد. در این مقاله از وب سایت ایران روف به معرفی روش های نگهداری از ایزوگام پرداخته ایم. امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

مطالب اخیر...

معرفی کامل طرز تهیه و چگونگی ساخت ایزوگام

معرفی کامل طرز تهیه و چگونگی ساخت ایزوگام

رطوبت یکی از بزرگترین دشمنان ساختمان‌ها است. نفوذ آب و رطوبت می‌تواند باعث آسیب‌های جدی به سازه‌های ساختمانی شود. به همین دلیل، عایق‌بندی ساختمان‌ها از