نکات نصب ایزوگام و راهنمای نصب ایزوگام بر روی سقف

عایق بندی یکی از کارهایی است که باید با دقت انجام شود تا باردهی مناسب را داشته باشد.در این مقاله با نکات نصب ایزوگام و راهنمای نصب ایزوگام آشنا خواهید شد.

فهرست مطالب

عایق‌بندی یک خانه به صورت کامل و بستن درز‌ها و جلوگیری از نفوذ رطوبت به آن توسط ایزوگام امروزه بسیار کار ضروری و مهمی بشمار می‌رود.و فرد نصاب کار ایزوگام باید با نکات نصب ایزوگام به طور کامل آشنا باشد تا به درستی این فرآیند را انجام دهد. افراد سعی می‌کنند با استفاده از یک ایزوگام مرغوب و با کیفیت سقف و دیوار‌های خانه خود را عایق‌بندی کنند.

این فرآیند در صورتی نتیجه بخش خواهد بود که نصب عایق و ایزوگام به صورت تخصصی و ماهرانه انجام شود. اگر این فرآیند به طور ناقصی انجام شود ممکن است در مدت زمانی کوتاه ایزوگام و عایق روی سقف خانه شما آسیب ببیند.

در کشور ایران هنوز برای نصب ایزوگام از روش‌های قدیمی استفاده می‌کنند. آن‌ها ایزوگام را با حرارات دادن زیاد ذوب کرده و به سطح کار می‌چسبانن. البته این روش چون قدیمی است مبنی بر این نیست که کارآمد نباشد. همان کارایی را دارد منتهی با صرف وقت بیشتر در هنگام نصب.در این مقاله شما را با نکات نصب ایزوگام و راهنمای نصب ایزوگام آشنا خواهیم کرد.پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

یکی از نکات نصب ایزوگام

نصب ایزوگام در محیط‌های مختلف در صورتی درست انجام می‌پذیرد که در حین نصب ایزوگام از وسایل استاندارد و کارآمدی استفاده شود. اگر نصاب ایزوگام وسایل با کیفیت و متریال با کیفیتی استفاده نکندهم در حین نصب ایزوگام دچار مشکل خواهد شد و هم بعد از نصب ایزوگام در یک مدت کوتاه ایزوگام آسیب می‌بیند زیرا که فرآیند نصبش ناقص بوده است.

در ادامه وسایل و لوازم مورد نیاز برای نصاب کار ایزوگام را برای شما به اختصار آورده‌ایم که به شرح ذیل است:

 • کمچه
 • ماله بند کشی
 • تیغ موکت بری فلزی
 • فندک جرقه‌ای
 • دستشکش نسوز برزنتی
 • کفش چرم ساق بلند
 • تیغه لاستیکی دسته دار
 • جارو
 • کفش کف صاف
 • دستگاه‌های مدرن برای پخش و نصب ایزوگام یا عایق حرارتی
 • کپسول گاز مایع

مراحل و نکات نصب ایزوگام

یک نصب‌ایده‌آل و درست ایزوگام در شرایطی درست انجام می‌شود که مراحل نصب آن به درستی طی شود و نکات نصب ایزوگام درآن به صورت درست اجرا شده باشد. در ادامه مراحلی را که باید در نصب ایزوگام طی کرد را به طور خلاصه برای شما آورده‌ایم پس با ما همراه باشید.

 • تمیز کردن
 • زیر‌سازی محیط
 • استفاده از موادی مانند قیر و پرایمر
 • اندازه‌گیری دقیق
 • شروع نصب ایزوگام

تمیز کردن

سطحی که قرار است ایزوگام شود و عایق‌بندی آن انجام شود باید عاری از هرگونه رطوبت و اجسام دیگر باشد و کاملاً باید سطح زیرین ایزوگام را تمیز کرد تا ایزوگام به درستی بر روی سطح بچسبد.

زیر‌سازی محیط

این عمل هنگامی انجام می‌شود که سطح مورد نظر دارای ترک و یا درز‌هایی باشد. در اینجا قبل از نصب ایزوگام این ترک هارا با ملات سیمان پر می‌کنند. این مسأله یکی از مهمترین نکات نصب ایزوگام است.

استفاده از موادی مانند قیر و پرایمر

نصاب کار ایزوگام باید به این نکته توجه کند که اگر زیر کار سطح درستی ندارد باید حتماً از موادی مانند قیر و پرایمر به عنوان جایگزین استفاده کند.

اندازه‌گیری دقیق

یکی دیگر از نکات نصب ایزوگام این است که نصاب کار ایزوگام حتماً قبل از این که عملیات برش ایزوگام و نصب آن بر روی سطح را انجام دهد اندازه‌گیری دقیقی را انجام دهد تا به مشکلاتی از قبیل کم آمدن رول ایزوگام و دردسر‌های آن بر نخوریم.

شروع نصب ایزوگام

این مرحله که بخش اجرایی از نکات نصب ایزوگام است دارای مراحل بسیار زیادی است که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

در اولین گام برای انجام فرآیند نصب ایزوگام باید سطح مورد نظر را کاملاً شست و آب و جارو کرد و اجازه داد تا خشک شود و بعد از آن‌اشیاء خارجی روی سطح کار را باید جمع‌آوری کرد تا مانع سوراخ شدن ایزوگام در هنگام نصب شود.

در ادامه آن اگر ترک‌هایی بر روی سطح وجود دارد آن هارا با مواد مختلفی همچون سیمان و خمیر ماستیک پر کنیم و یا اگر از قبل این فرآیند انجام شده است از خشک شدن آن اطمینان حاصل کنیم.

در ابتدای شروع نصب ابتدا باید مشعل هارا روشن نمود و سپس شعله آن را با توجه به شرایط تنظیم کرد. و پس از آن با اندازه‌گیری قسمتی از ناودان کار خود را آغاز کرد. سطحی که قرار است ایزوگام شود را با فاصله‌های ۹۰ سانتی علامت‌گذاری کرده و در ابعاد ۵۰ در ۵۰ یک تک لایه به صورت قیفی داخل ناودان نصب کرده و از اتصال لایه ایزوگام با بدنه لوله اطمینان حاصل کنیم.

سپس با برش دادن قسمت پیشین ناودان یک متر از لایه را نصب کرده و توجه داریم آب فقط در قسمت اوج سقف روان باشد.

در مرحله بعد زیر هر یک از پایه‌های کولر یک تک لایه ۲ متری باید نصب شود تا به ایزوگام آسیبی نرسد. در هنگام انجام نصب ایزوگام باید رول‌های ۱۰ متری ایزوگام را باز کرده و به دو قسمت ۵ متری تقسیم‌بندی نمود. و از نقطه وسط کار شروع به نصب آن کرد. دلیل این کار این است که اگر ایزوگام از سر کار نصب شود خط تنظیم آن درست نمی‌شود و ایزوگام ما کج نصب خواهد شد.

در ادامه به صورت چپو راست حرکت می‌کنیم تا لایه‌های ایزوگام با فاصله ۱۰ سانتی‌متری از هم بر روی هم قرار گیرند و هم پوشانی به درست‌ترین شکل خودش صورت گیرد. در ادامه قسمتی را که قرار است با مشعل گرم کنیم باید با نایلون پوشیده شده باشد و اگر نایلون ضخیم بود باید آن را روی سطح اجرا کرده تا نازک شود و پس از آن با حرارت دادن توسط مشعل پلی استر را بسوزانند و ایزوگام را بر روی آن بچسبانند.

پس از حرارت دادن و نصب عایق آن را بهوسیله ماله لاستیکی به اطرافی کشیده تا سطح آن صاف شود و چین و چروک‌های آن گرفته شود.

در این مرحله که آخرین مرحله جوشکاری و همپوشی‌های عایق است باید با دقت فراوانی آن را انجام داد. نصابان ایزوگام این کار را به کمک کمچه انجام می‌دهند. همچنین برای باز کردن رول‌های ایزوگام که دچار خمیدگی و شکستکی شده‌اند یا پاشنه درآورده‌اند باید با مشعل آن را حرارت داده و آن را به آرامی باز کنید در غیر این صورت رول ایزوگام پاره خواهد شد.

رعایت نکات نصب ایزوگام و نکات پیش از نصب ایزوگام

 • در ابتدای نصب ایزوگام باید سطح را از هرگونه برآمدگی پاکسازی کرد و آن هارا از سطح بریده وجدا کرد.
 • کار نصب ایزوگام را در فصولی که بارانی هستند و احتمال بارش تگرگ و برف نیز وجود دارد انجام ندهید.
 • اگر دما زیر ۵ درجه است کار نصب ایزوگام را به هیچ وجه شروع نکنید. زیرا باعث از بین رفتن قابلیت الاستیکی ایزوگام شده و اندازه‌ها دقیق در نمی‌آیند.
 • سطح مورد نظر را قبل از نصب ایزوگام از همه لحاظ مورد بررسی قرار قرار دهید و اجسام خارجی را از روی آن جارو کنید و سطح را کاملاً تمیز و رطوبت آن را خشک کنید.
 • تمامی گوشه‌های سطح که زاویه ۹۰ درجه را دارند باید با سیمان ماهیچه کشی شوند تا ایزوگام باز نشود.
 • عایق ایزوگام نباید روی زوایه ۹۰ درجه نصب شود.
 • در نصب رول‌های بعدی به نکته هم پوشانی ایزوگام دقت شود.

روش استفاده صحیح از مشعل ایزوگام

اگر حرارت مشعل زیاد باشد لایه‌های داخلی ایزوگام را می‌سوزاند. همچنین اگر حرارت آن کمتر از حد معمول باشد سطح زیرین ایزوگام بدرستی به سطح کار نمی‌چسبد و عایق‌بندی به صورت درست انجام نمی‌شود. در ابتدا باید مشعل را روشن کنیدو شعله آن را تنظیم کنیدبه طوریکه پرایمر و مواد روی عایق به حالا مذاب درآیند. حد اقل شعله‌ای که با مشعل باید به سطح کار وارد کرد ۴۵ درجه است. با حرکت دادن رول ایزوگام دو طرف مواد مذاب هر دو ایزوگام را روی هم گذاشته و لایه را بهم هم می‌چسباینم تا کاملاً بعد از سرد شدن عایق‌بندی شود.

برای این که از اتصال کامل ایزوگام به سطح اطمنیان حاصل کنید باید لبه‌های کار را با حرارت دوباره گرم کنید تا مواد مذاب باسطح کار به خوبی بهم بچسبند.

جمع‌بندی

شرکت ایران روف تولید‌کننده انواع ایزوگام با تکنولوژی روز دنیا است که با استفاده از این تکنولوژی توانسته ایزوگام بسیار مرغوب و با کیفیتی را در اختیار مشتریان عزیز بگذارد. این شرکت علاوه بر ارائه محصولات خود در سایت و فضای مجازی به صورت حضوری نیز دفتر دارد و مشتریان برای مشاهده حضوری محصولات نیز می‌توانند به دفتر فروش شرکت مراجعه کنند. شماره تماس‌های شرکت نیز راه ارتطباطی دیگر ما با شما مشتریان عزیز است.

شرکت ایران روف با در اختیار داشتن تعداد زیادی نصاب کار ایزوگام که در کار خود ماهر‌اند توانسته مشتریان خود را به صورت کامل راضی نگه دارد و خدمات پس از فروش مناسبی به آن‌ها ارائه دهد. همچنین در بحث لکه‌گیری ایزوگام نیز شرکت ایران روف خدمات ارائه می‌کند. زیرا که اعتبار این شرکت داشتن شما مشتریان عزیز است.

مطالب اخیر